Co je to zátěžová vesta?
Váha a komprese, kterou vesta poskytuje, zajišťuje proprioceptivní vstup pomocí hlubokého tlaku na svaly, šlachy a klouby. Signály z receptorů tam uložených se dostávají do mozku a pomáhá člověku cítit se klidně a soustředěně.
Přínosy používání zátěžové vesty u dětí s poruchou smyslového zpracování, ADHD a PAS se mohou projevit v širokém rozsahu, nejčastěji se jedná o zlepšení soustředění a koncentrace pozornosti, ale také o zvýšení pocitu klidu a snížení úzkostí (často pramenících ze smyslového přetížení).
Mezi další přínosy patří zlepšení:
- uvědomování si těla
- motorického plánování
- koordinace
- exekutivních funkcí
- řešení problémů
- funkční komunikace
- seberegulace/emoční regulace
Předpokládá se, že když je centrální nervový systém dobře regulován, všechny další procesy v lidském těle probíhají efektivněji. Vzhledem k tomuto přesvědčení se přínosy zátěžových vest mohou rozšířit i na vnitřní procesy dítěte, včetně efektivnějšího zpracování potravy, podpory lepších spánkových návyků a ovlivnění interocepce (vnímání vnitřních orgánů v těle – tedy vnímání hladu, žízně, tělesné teploty atd.).
Pozorování dítěte při nošení zátěžové vesty
U neverbálních je důležité sledovat a zaznamenávat jakékoli projevy fyzického nepohodlí. Navíc u každého dítěte, které je úzkostné, může tento dodatečný vstup vyvolávat větší úzkost a nemusí být tou správnou pomůckou. Nejdůležitějším zdrojem informací o zátěžových vestách nebo jiných zátěžových předmětech je konkrétní dítě! Sledujte pozorně změny v jeho seberegulaci nebo pozornosti, vnímejte, zda se cítí dobře.
Zátěžové vesty a autismus: co byste měli vědět?
Téměř každé dítě s poruchou autistického spektra (PAS) má vetší či menší potíže se zpracováním a integrací smyslových informací. Je důležité spolupracovat s odborníkem přes senzorickou integraci, aby používání zátěžové vesty vhodně doplňovalo celou senzorickou dietu.
Tipy a pokyny k zajištění pohodlí vašeho dítěte při nošení této pomůcky:
- Zátěžová vesta má vnitřní kapsy, do kterých lze umístit malá závaží dle individuálních potřeb dítěte či dospělého.
- Začněte s menší zátěží a pomalu zvyšujte hmotnost vesty! Vesta by neměla tvořit více než 5-10 % tělesné hmotnosti dítěte. Pokud vaše dítě váží 30 kg, neměla by tedy vesta mít více než 3 kg.
- Hmotnost by měla být rovnoměrně rozložena po celé vestě, kolem středu těla (na vnitřním obvodu vesty jsou našity kapsy s možností přidat/ubrat váhu podle potřeby) a vesta by měla přiléhat k tělu vašeho dítěte.
- Vyvarujte se návyku dlouhodobého nošení! Nechte dítě nosit vestu maximálně 15 minut v kuse. Po přibližně 15 minutách nošení si dítě na tento nově zavedený smyslový vstup zvykne. Vestu nasaďte dítěti 2-3x denně (jednou dopoledne, 1-2x odpoledne) po dobu ne delší než 15 minut.
- Vhodně zvolte načasování plánu nošení zátěžové vesty. Nejvhodnější a nejefektivnější je zavést používání zátěžové vesty v době, kdy vaše dítě může vykonávat činnosti, jako jsou pohybové aktivity, úkoly, hraní her vyžadujících komunikaci (např. i nácvik alternativní a augmentativní komunikace) atd. protože tyto úkoly vyžadují zvýšenou pozornost/soustředění. Nošení vesty v době, kdy dítě pasivně sleduje televizi, by nebylo prospěšné.
- Pokud dítě vestu odmítá, nikdy dítě k obléknutí nenutíme, pouze ji nabízíme v rámci hry (vestu dáme na plyšáka, převezeme ji nákladním autem, odneseme ji z obýváku do pokojíčku atd.). S největší pravděpodobností si tak dítě dříve nebo později vestu nechá navléknout.
- Podobně jako u střídání smyslových hraček nebo jiných senzorických strategií se může efektivita používání zátěžové vesty zeslabovat. Může fungovat po dobu např. 6 měsíců a pak zcela ztratí svůj efekt! Lidský senzorický systém totiž potřebuje neustálé změny, určitě proto stojí ji uschovat do skříně a po čase ji opět zařadit!
Podrobnosti o výše uvedeném přizpůsobení a také o plánu nošení vesty a dalších zátěžových pomůcek konzultujte vždy s odborníkem přes senzorickou integraci (terapeutem senzorické integrace).
Další doplňky, jejichž vhodnost využití pro Vaše dítě je vhodné prodiskutovat s odborníkem přes smyslové zpracování:
- kompresní oděv (lze nosit delší dobu, poskytuje konzistentní proprioceptivní vstup);
- zátěže na zápěstí, kotníky;
- zátěže na ramena;
- zátěže na klín.