Články

Zátěžové vesty

Co je to zátěžová vesta? 

Váha a komprese, kterou vesta poskytuje, zajišťuje proprioceptivní vstup pomocí hlubokého tlaku na svaly, šlachy a klouby. Signály z  receptorů tam uložených se dostávají do mozku a pomáhá člověku cítit se klidně a soustředěně. 

Přínosy používání zátěžové vesty u dětí s poruchou smyslového zpracování, ADHD a PAS se mohou projevit v širokém rozsahu, nejčastěji se jedná o zlepšení soustředění a koncentrace pozornosti, ale také o zvýšení pocitu klidu a snížení úzkostí (často pramenících ze smyslového přetížení).

Mezi další přínosy patří zlepšení:

  • uvědomování si těla
  • motorického plánování
  • koordinace
  • exekutivních funkcí
  • řešení problémů
  • funkční komunikace
  • seberegulace/emoční regulace

Předpokládá se, že když je centrální nervový systém dobře regulován, všechny další procesy v lidském těle probíhají efektivněji. Vzhledem k tomuto přesvědčení se přínosy zátěžových vest mohou rozšířit i na vnitřní procesy dítěte, včetně efektivnějšího zpracování potravy, podpory lepších spánkových návyků a ovlivnění interocepce (vnímání vnitřních orgánů v těle – tedy vnímání hladu, žízně, tělesné teploty atd.).  

Pozorování dítěte při nošení zátěžové vesty

U neverbálních je důležité sledovat a zaznamenávat jakékoli projevy fyzického nepohodlí. Navíc u každého dítěte, které je úzkostné, může tento dodatečný vstup vyvolávat větší úzkost a nemusí být tou správnou pomůckou. Nejdůležitějším zdrojem informací o zátěžových vestách nebo jiných zátěžových předmětech je konkrétní dítě! Sledujte pozorně změny v jeho seberegulaci nebo pozornosti, vnímejte, zda se cítí dobře.

Zátěžové vesty a autismus: co byste měli vědět?

Téměř každé dítě s poruchou autistického spektra (PAS) má vetší či menší potíže se zpracováním a integrací smyslových informací. Je důležité spolupracovat s odborníkem přes senzorickou integraci, aby používání zátěžové vesty vhodně doplňovalo celou senzorickou dietu.

Tipy a pokyny k zajištění pohodlí vašeho dítěte při nošení této pomůcky:

  • Zátěžová vesta má vnitřní kapsy, do kterých lze umístit malá závaží dle individuálních potřeb dítěte či dospělého.
  • Začněte s menší zátěží a pomalu zvyšujte hmotnost vesty! Vesta by neměla tvořit více než 5-10 % tělesné hmotnosti dítěte. Pokud vaše dítě váží 30 kg, neměla by tedy vesta mít více než 3 kg.
  • Hmotnost by měla být rovnoměrně rozložena po celé vestě, kolem středu těla (na vnitřním obvodu vesty jsou našity kapsy s možností přidat/ubrat váhu podle potřeby) a vesta by měla přiléhat k tělu vašeho dítěte.
  • Vyvarujte se návyku dlouhodobého nošení! Nechte dítě nosit vestu maximálně 15 minut v kuse. Po přibližně 15 minutách nošení si dítě na tento nově zavedený smyslový vstup zvykne. Vestu nasaďte dítěti 2-3x denně (jednou dopoledne, 1-2x odpoledne) po dobu ne delší než 15 minut.
  • Vhodně zvolte načasování plánu nošení zátěžové vesty. Nejvhodnější a nejefektivnější je zavést používání zátěžové vesty v době, kdy vaše dítě může vykonávat činnosti, jako jsou pohybové aktivity, úkoly, hraní her vyžadujících komunikaci (např. i nácvik alternativní a augmentativní komunikace) atd. protože tyto úkoly vyžadují zvýšenou pozornost/soustředění. Nošení vesty v době, kdy dítě pasivně sleduje televizi, by nebylo prospěšné.
  • Pokud dítě vestu odmítá, nikdy dítě k obléknutí nenutíme, pouze ji nabízíme v rámci hry (vestu dáme na plyšáka, převezeme ji nákladním autem, odneseme ji z obýváku do pokojíčku atd.). S největší pravděpodobností si tak dítě dříve nebo později vestu nechá navléknout.
  • Podobně jako u střídání smyslových hraček nebo jiných senzorických strategií se může efektivita používání zátěžové vesty zeslabovat. Může fungovat po dobu např. 6 měsíců a pak zcela ztratí svůj efekt! Lidský senzorický systém totiž potřebuje neustálé změny, určitě proto stojí ji uschovat do skříně a po čase ji opět zařadit!

Podrobnosti o výše uvedeném přizpůsobení a také o plánu nošení vesty a dalších zátěžových pomůcek konzultujte vždy s odborníkem přes senzorickou integraci (terapeutem senzorické integrace). 

Další doplňky, jejichž vhodnost využití pro Vaše dítě je vhodné prodiskutovat s odborníkem přes smyslové zpracování:

  • kompresní oděv (lze nosit delší dobu, poskytuje konzistentní proprioceptivní vstup);
  • zátěže na zápěstí, kotníky;
  • zátěže na ramena;
  • zátěže na klín.

 

 

Zátěžové deky

ZÁTĚŽOVÉ DEKY – JAK TĚŽKÉ BY MĚLY BÝT?

Zátěžové deky jsou stále oblíbenější u spáčů, kteří bojují s nespavostí nebo noční úzkostí. Aby byla zátěžová přikrývka účinná, musí poskytovat dostatečný tlak, který má uklidňující účinek, aniž by byl tlak tak velký, aby se uživatel cítil nepohodlně. Prozkoumáme společně hlavní aspekty při výběru hmotnosti zátěžové deky.

Co je zátěžová deka?

Naše zátěžové deky a přikrývky obsahují skleněné mikrokuličky, které svou vahou vytvářejí na tělo příjemný tlak vedoucí k uklidnění. Většina našich zátěžových přikrývek váží mezi 2 a 9kg, což je podstatně více než většina klasických přikrývek a peřin. Naše zátěžové přikrývky jsou vybaveny snímatelným povlakem pro snadnější čištění.

Předpokládá se, že zátěžové deky stimulují produkci hormonů "štěstí", jako je dopamin a serotonin, a snižují hladinu kortizolu, stresového hormonu. To pomáhá uživateli dostat se do uvolněnějšího stavu, který napomáhá spánku. Užívání zátěžových dek je stále předmětem probíhajících výzkumů.

Jak těžká by měla být zátěžová deka?

Obecně platí, že by zátěžová deka měla vážit asi 10 % tělesné hmotnosti uživatele. Ideální hmotnost zátěžové deky samozřejmě závisí na tom, jak se pod ní uživatel cítí. Preferovaná hmotnost se může pohybovat mezi 5 a 12 % hmotnosti spící osoby. Hledejte takovou deku, která vám poskytne pocit pohodlí, ale zároveň se pod ní budete cítit bezpečně. Možná budete muset vyzkoušet několik různých gramáží, než se rozhodnete pro tu, která vám bude vyhovovat.

Hmotnost deky pro děti

Zátěžové deky jsou obecně považovány za bezpečné pro děti ve věku od 3 let, které váží alespoň 20 kg. Rodiče by měli při výběru dětské zátěžové deky postupovat obezřetně podle "pravidla 10 %". Doporučujeme poradit se s odborníkem (ergoterapeutem, terapeutem senzorické integrace), aby určil správnou hmotnost zátěžové deky pro vaše dítě - a i v tomto případě bude při prvotním užívání vhodné pohybovat na spodní hranici doporučené hmotnosti.

Tabulka hmotnosti zátěžových přikrývek

Doporučená hmotnost zátěžové deky se může pohybovat mezi 5 a 12 % tělesné hmotnosti, přičemž většina lidí dává přednost zátěžové dece, která váží přibližně 10 % jejich váhy. Bez ohledu na hmotnost by správná deka měla umožňovat pohodlí a pohyb.

Rozsah tělesné váhy

Doporučený rozsah hmotnosti deky

11,3 – 27 kg

0,9 – 2,7 kg

15,9 – 38,1 kg

1,4 – 3,6 kg

22,7 – 54,4 kg

2,3 – 5,4 kg

27,2 – 65,3 kg

2,7 – 6,4 kg

34,0 – 81,6 kg

3,2 – 8,2 kg

38,6 – 88,0 kg

3,6 – 8,6 kg

45,4 – 108,9 kg

4,5 – 10,9 kg

49,9 – 119,8 kg

5,0 – 11,8 kg

56,7 – 136,1 kg

5,4 – 13,6 kg

68,0 – 163, 3 kg

6,8 – 16,3 kg

Doporučení pro jednotlivé rozsahy tělesné hmotnosti vycházejí ze zkušeností a preferencí uživatelů zátěžových dek v USA. Zájemci o koupi zátěžové deky by si tyto odhady neměli vykládat jako přesnou vědu, protože to, co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat jinému. Zdrojem doporučených hmotností je americká nezisková organizace Sleep Fundation

Bezpečnost při užívání zátěžových dek

Zátěžové přikrývky mohou některým spáčům poskytnout uvolnění a pohodlí, pro jiné však představují potenciální zdravotní a bezpečnostní riziko. To platí zejména pro osoby s onemocněním, které ovlivňuje dýchání, protože příliš těžká přikrývka může omezit proudění vzduchu a ztížit dýchání.

  • Nízký krevní tlak
  • Astma
  • Cukrovka 2. typu
  • Obstrukční spánková apnoe

Dokonce i pro lidi, kteří netrpí závažnými zdravotními potížemi, může být zátěžová deka příliš stísňující a vyvolat v nich pocit klaustrofobie. Obecně platí, že lidé, kteří si nejsou jisti svými zdravotními riziky, by se měli před nákupem zátěžové deky poradit s lékařem.

"Zátěžová deka by měla poskytovat příjemný tlak na tělo, ale neměla by být příliš těžká. Pokud máte Vy nebo Vaše dítě nějaké problémy s dýcháním (např. astma) nebo spánkovou apnoe, vždy se poraďte s praktickým lékařem, zda je pro vás či pro vaše dítě používání zátěžové deky během spánku bezpečné." Sarah Silverman, doktorka psychologie, licencovaná psycholožka a holistická konzultantka v oblasti spánkového komfortu